Economic break even point: Rose Weiser Company management is considering a proje
ID: 2762534 • Letter: E
Question
Economic break even point: Rose Weiser Company management is considering a project that will require an initial investment of $50,000 and will last for 10 years. No other capital expenditures of increases in working capital are anticipated during the life of the project. What is the annual EBIT that will make the project economically viable if the cost of capital for the project is 9 percent and the firm will depreciate the investment using straight line depreciation and a salvage value of $0? Assume that the marginal tax rate is 40 percent.
Explanation / Answer
The initial cost of the project is $ 50000
period of the project is 10 years
cost of capital is 9%
and tax rate is 40%
at 9% for 10 year period the sum of the discounted facors is =6.416
present values of future income =$ 50000/6.416=$ 7793.00
and the this is the amount equal to EBIT+Depreciation =$ 7793.00
so when we substract depreciation from $ 7793(40%) we will get the required EBIT
so 7793*40%=3317.20
so the required EBIT=7793.00-3317.20=$ 4475.80
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.