Simpkins Corporation does not pay any dividends because it is expanding rapidly
ID: 2761999 • Letter: S
Question
Simpkins Corporation does not pay any dividends because it is expanding rapidly and needs to retain all of its earnings. However, investors expect Simpkins to begin paying dividends, with the first dividend of $2.00 coming 3 years from today. The dividend should grow rapidly - at a rate of 55% per year - during Years 4 and 5. After Year 5, the company should grow at a constant rate of 5% per year. If the required return on the stock is 16%, what is the value of the stock today (assume the market is in equilibrium with the required return equal to the expected return)? Round your answer to the nearest cent. Do not round your intermediate computations.
Explanation / Answer
Required return on stock = 16% Present value of dividend of $2 to be paid 3 years from today = $2 * 1/1.16^3 = $2 * 0.640658 = $1.28132 Stock price = Present value of dividend / Expected return = 1.28132 / 0.16 = $8 Today's stock price = $8
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.