Dunkin’ Donuts’ bonds currently sell for $1171.19 (for a $1K face-value bond). T
ID: 2761818 • Letter: D
Question
Dunkin’ Donuts’ bonds currently sell for $1171.19 (for a $1K face-value bond). The bonds’ coupon rate is 10% and the bonds mature in 15 years. Coupons are annual. What is the yield to maturity for this bond? Multiple-choice answers include 6%, 8%, 10%, and 12%. Assuming a well-functioning competitive market, infer the bondholders’ current required rate of return. Thus, what is the before-tax cost of debt for Dunkin’ Donuts? If the company is in the 30% tax bracket, what is its after-tax cost of debt?
Explanation / Answer
Part 1 :
PV = 1171.19
FV =1000
PMT = coupon payment = 10% of 1000 = 100
nper = 15
So YTM = Yield to maturity =rate(nper,pmt,pv,fv) =rate(15.100,-1171.19,1000) = 8.00%
Yield to maturity = 8%
Part 2: After tax cost of debt = pre tax cost *(1-tax rate) = 8*(1-0.3) = 5.6%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.