What is the approximate economic break-even sales for a project costing $4,100,0
ID: 2761796 • Letter: W
Question
What is the approximate economic break-even sales for a project costing $4,100,000 and generating cash flows according to .30 × sales - $460,000? Assume the project will last 8 years and require a discount rate of 10%. (Do not round intermediate calculations.)
A. $2,507,534
B. $2,047,534
C. $4,095,068
D. $13,954,081
What is the approximate economic break-even sales for a project costing $4,100,000 and generating cash flows according to .30 × sales - $460,000? Assume the project will last 8 years and require a discount rate of 10%. (Do not round intermediate calculations.)
Explanation / Answer
Economic BEP :
Initial cost =Present value of Cash flow
4,100,000 = PVAF@10%,8 * CF
4,100,000 = 5.33493 * [.30*Sales -460000]
4,100,000 / 5.,33493 = .30 *sales -460000
768519.92 = .30*sales - 460000
.30sales = 768519.92 +460000
sales = 1228519.92/ .30
= $ 4,095,066.41 [approx to 4,095,068 ]
correct option is "C"
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.