Superior Manufacturers is considering a 3-year project with an initial cost of $
ID: 2761165 • Letter: S
Question
Superior Manufacturers is considering a 3-year project with an initial cost of $846,000. The project will not directly produce any sales but will reduce operating costs by $295,000 a year. The equipment is depreciated straight-line to a zero book value over the life of the project. At the end of the project the equipment will be sold for an estimated $30,000. The tax rate is 34 percent. The project will require $31,000 in extra inventory for spare parts and accessories. Should this project be implemented if Superior Manufacturing requires an 8 percent rate of return? Why or why not?
Explanation / Answer
Year Saving in Operating cost Depreciation Profit before tax TAx Profir after tax Depreciation 1-3 295000 282000 13000 4420 8580 282000
3 (working capital)
3(sale)
Cash inflow PVF(8%, n year) Present value
290580 2.577 748824.66
30000 0.794 23820
31000 0.794 24614
$797258.66
Present value of cash outflow
=846000 + 31000 + [ tax on profit on sale {(0 - 30000) * 34%} ]
=$846000 + 31000 +10200
=887200
Net present value =$797258.66 - $887200
= ($89941.34)
No, the project should not be implemented,because the NPV is negative
Note:- Depreciation per year = $846000 / 3
=$282000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.