The risk-free rate of return is 4%, the required rate of return on the market is
ID: 2761106 • Letter: T
Question
The risk-free rate of return is 4%, the required rate of return on the market is 12%, and High-Flyer stock has a beta coefficient of 1.5. If the dividend per share expected during the coming year, D1, is $2.40 and g = 4%, at what price should a share sell? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.)
Share price
$
The risk-free rate of return is 4%, the required rate of return on the market is 12%, and High-Flyer stock has a beta coefficient of 1.5. If the dividend per share expected during the coming year, D1, is $2.40 and g = 4%, at what price should a share sell? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.)
Explanation / Answer
expected return = risk-free rate + beta * (expected return on the market - risk-free rate)
=4+1.5*(12-4) = 16%
Price = upcoming dividend/( required rate of return - growth rate)
= 2.4/(0.16-0.04) = 20
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.