The stock of Nogro Corporation is currently selling for $16 per share. Earnings
ID: 2760816 • Letter: T
Question
The stock of Nogro Corporation is currently selling for $16 per share. Earnings per share in the coming year are expected to be $4. The company has a policy of paying out 50% of its earnings each year in dividends. The rest is retained and invested in projects that earn a 25% rate of return per year. This situation is expected to continue indefinitely.
a. Assuming the current market price of the stock reflects its intrinsic value as computed using the constant-growth DDM, what rate of return do Nogro’s investors require? (Do not round intermediate calculations.) Rate of return %
b. By how much does its value exceed what it would be if all earnings were paid as dividends and nothing were reinvested? PVGO $
Explanation / Answer
Answer:a Nogro Corporation:
D 1 = E 1 × (1– b ) = $4 × 0.5 = $2.00
g = b × ROE
= 0.5 × 0.25 = 0.125 or 12.5%
Therefore:
K=(D1/Po)+g
=(2/16)+0.125
=25%
Answer:b Since k = ROE, the NPV of future investment opportunities is zero:
PVGO=Po-E1/K
=$16-$4/0.25
=0
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.