Purple Haze Machine Shop is considering a four-year project to improve its produ
ID: 2760619 • Letter: P
Question
Purple Haze Machine Shop is considering a four-year project to improve its production efficiency. Buying a new machine press for $542551 is estimated to result in $189712 in annual pretax cost savings. The machine is depreciated straight-line to zero over its five-year tax life, and it will have a salvage value at the end of the project of $156655. The shop's tax rate is 34 percent. What is the OCF (year 1)? (Round your final answer to the nearest dollar amount. Omit the "$" sign and commas in your response. For example, $123,456.78 should be entered as 123457.)
Explanation / Answer
Annual depreciation = (cost of asset – salvage value)/no. of years
= (542551 -0)/5
= 108,510.20
Depreciation tax shield = Depreciation x tax rate
= 108,510.20 x 34%
= 36,893.47
Year 1 OCF = pretax saving x (1- t) + depreciation tax shield
= 189,712 x (1-0.34) + 36,893.47
= 162103.39
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.