a. MF Corp. has an ROE of 15% and a plowback ratio of 60%. If the coming year\'s
ID: 2760594 • Letter: A
Question
a. MF Corp. has an ROE of 15% and a plowback ratio of 60%. If the coming year's earnings are expected to be $4 per share, at what price will the stock sell? The market capitalization rate is 13%. (Round your answer to 2 decimal places. Do not round intermediate calculations.
What price do you expect MF shares to sell for in three years? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.)
b.What price do you expect MF shares to sell for in three years? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.)
Explanation / Answer
expected Div = Exp EPS x ((1-plow-back ratio) = 4 x (1-0.6) = 1.6
Growth rate = (plow-back ratio) x (ROE) = 0.6 x 0.15 = 0.09
Using the dividend growth model: P = ExpDiv/(r-g) = 1.6/(0.13-0.09) = $40
r= capitalisation rate
p= market price of share
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.