At an output level of 17,500 units, you have calculated that the degree of opera
ID: 2760244 • Letter: A
Question
At an output level of 17,500 units, you have calculated that the degree of operating leverage is 3.40. The operating cash flow is $59,000 in this case. Ignoring the effect of taxes, what are fixed costs? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to the nearest whole number, e.g., 32.) Fixed costs $ What will the operating cash flow be if output rises to 18,500 units? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.) Operating cash flow $_____What will the operating cash flow be if output falls to 16,500 units? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.) Operating cash flow $_________Explanation / Answer
Solution.
1 If output raise to 18,500 unit than.
Degree of operating leverage = % change in operating income/% change in sales = 3.40.
In response to a 5.71% increase sales, operating income will increase by 19.41% [=3.40 × 5.71%]
Operating cash flow = $59,000 x 119.41% = $70,451.90.
2. If output falls to 16,500 unit than.
Degree of operating leverage = % change in operating income/% change in sales = 3.40.
In response to a 5.71% decrease sales, operating income will increase by 19.41% [=3.40 × 5.71%]
Operating cash flow = $59,000 x 80.59% = $47,548.10
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.