Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

This is a multipart question, can you please show the work on how you did the pr

ID: 2759516 • Letter: T

Question

This is a multipart question, can you please show the work on how you did the problems.

Cost of Debt:

30 year Bonds

Current Price 101.5% of par value

7.6 % Coupon Rate

Semi Annual Bond

12 years to maturity

Tax Rate: 40%

What is the Cost of Debt After Tax?

Preferred Stock

Dividend $7.50

Current Price $60.00

What is the Cost of Preferred?

Equity

Risk Free Rate 6.50%

Market Risk Premium 6.25%

Stock Beta 0.7

What is the Cost of Equity?

Debt/Equity

10,000 Bonds Outstanding Selling @ 101.5% of Par Value

43,000 Preferred Stock @ $60.00

300,000 Shares of Common Stock @ $40.00 per share

What is the WACC?

Explanation / Answer

             K =Nx2         
BOND PRICE= [(Semi-annual Coupon)/(1 + YTM/2)^k]     +   Par value/(1 + YTM/2)^(Nx2)
                   k=1

                    K= 30x2          
1015 = [(7.6*1000/(100*2))/(1 + YTM/200)^k]     +   1000/(1 + YTM/200)^30x2
                   k=1

YTM = 7.47%

1) After tax cost of debt = YTM*(1-tax rate) = 7.47*(1-0.4) = 4.48%

2) cost of equity = risk-free rate + beta * (market risk premium) = 6.5+0.7*6.25 = 10.86%

3)cost of preferred of equity = preferred equity dividend rate/current price = 7/60 = 11.67%

market value of debt = number of debt outstanding * market price of debt = 10000*1015 = 10150000

market value of equity = number of shares outstanding * market price of shares = 300000*40 = 12000000

market value of preferred equity=number of preferred equity outstanding * market price of preferred equity

= 43000*60 = 2580000

4) WACC = after tax cost of debt*MV of debt/(MV of debt+MV of equity + MV of preferred equity)+

cost of equity*MV of equity/(MV of debt+MV of equity + MV of preferred equity)+

cost of preferred equity/*MV of preferred equtiy/(MV of debt+MV of equity + MV of preferred equity)

=4.48*10150000/(10150000+12000000+2580000)+10.86*12000000/(10150000+12000000+2580000)+11.67*2580000/(10150000+12000000+2580000)

=8.33%

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote