Betty Bronson has just retired after 25 years with the electric company. Her tot
ID: 2759511 • Letter: B
Question
Betty Bronson has just retired after 25 years with the electric company. Her total pension funds have an accumulated value of $270,000, and her life expectancy is 15 more years. Her pension fund manager assumes he can earn a 11 percent return on her assets. What will be her yearly annuity for the next 15 years? Use Appendix D for an approximate answer, but calculate your final answer using the formula and financial calculator methods. (Do not round intermediate calculations. Round your final answer to 2 decimal places.)
Explanation / Answer
Solution:
PMT = P X r x (1+r)^n / ((1+r)^n - 1)
PMT=Yearly annuity, P = Principal=270000 , r = interest rate=0.11,n=number of years =15
= 270000 x 0.11 x (1+.11)^15/((1+.11)^15 – 1)
Yearly annuity=$37547.61
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.