Destin Corp. is comparing two different capital structures. Plan I would result
ID: 2759431 • Letter: D
Question
Destin Corp. is comparing two different capital structures. Plan I would result in 9,000 shares of stock and $70,000 in debt. Plan II would result in 3,000 shares of stock and $140,000 in debt. The interest rate on the debt is 5 percent.
Ignoring taxes, compare both of these plans to an all-equity plan assuming that EBIT will be $60,000. The all-equity plan would result in 15,000 shares of stock outstanding. What is the EPS for each of these plans? (Round your answers to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
In part (a), what are the break-even levels of EBIT for each plan as compared to that for an all-equity plan?
Ignoring taxes, at what level of EBIT will EPS be identical for Plans I and II?
Assuming that the corporate tax rate is 40 percent, what is the EPS of the firm? (Round your answers to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
Assuming that the corporate tax rate is 40 percent, what are the break-even levels of EBIT for each plan as compared to that for an all-equity plan?
Assuming that the corporate tax rate is 40 percent, when will EPS be identical for Plans I and II?
Destin Corp. is comparing two different capital structures. Plan I would result in 9,000 shares of stock and $70,000 in debt. Plan II would result in 3,000 shares of stock and $140,000 in debt. The interest rate on the debt is 5 percent.
Explanation / Answer
Destin Corp Details Plan I Plan II All Equity Plan No Of Equity Shares 9,000 3,000 15,000 Amount Of Debt 70,000 140,000 - EBIT 60,000 60,000 60,000 Interest on Debt @5% 3,500 7,000 - Earning Before Tax 56,500 53,000 60,000 Tax - - - Net Earning 56,500 53,000 60,000 EPS $ 6.28 $ 17.67 $ 4.00 2a. Assume break even EBIT for Plan I & All Equity =k k-3500/9000=k/15000 15000k-52500000=9000k k= 8750 So Break even EBIT =$8750 2b Assume break even EBIT for Plan II & All Equity =k k-7000/3000=k/15000 15000k-105000000=3000k k=8750 So Break even EBIT =$8750 3 At EBIT $ 8750 the EPS for Plan I & II are same ($0.58) 4 Details Plan I Plan II All Equity Plan 4a No Of Equity Shares 9,000 3,000 15,000 Amount Of Debt 70,000 140,000 - EBIT 60,000 60,000 60,000 Interest on Debt @5% 3,500 7,000 - Earning Before Tax 56,500 53,000 60,000 Tax @40% 22,600 21,200 24,000 Net Earning 33,900 31,800 36,000 EPS $ 3.77 $ 10.60 $ 2.40 4b Assume break even EBIT for Plan I & All Equity =k (k-3500)*0.60/9000=k*0.60/15000 k=8750 So Break even EBIT =$61,880 4c Assume break even EBIT for Plan II & All Equity =k (k-7000)*0.60/3000=k*0.60/15000 k=8750 So Break even EBIT =$8750 4d At $8750 level the EPS for Plan I & Ii will be same ($0.35)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.