Alexander Corp. will pay a dividend of $4.00 next year. The company has stated t
ID: 2758496 • Letter: A
Question
Alexander Corp. will pay a dividend of $4.00 next year. The company has stated that it will maintain a constant growth rate of 5 percent a year forever. Requirement 1: If you want a return of 17 percent, how much will you pay for the stock? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places (e.g., 32.16).) Requirement 2 If you want a return of 11 percent, how much will you pay for the stock? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places (e.g., 32.16).)
Explanation / Answer
To earn a 17% return the Value would be = Formula V=D/(Ke-g) D=$4 g=5%
the V=4/0.17-0.05 = 4/0.12 = 33.33
To earn 11% return the V=4/0.11-0.05 =4/0.06 =66.67
so to earn 17% return the Value to be paid =$33.33
to earn 11% return the Value to be paid =$66.67
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.