Suppose the dividends for the Seger Corporation over the past six years were $1.
ID: 2758285 • Letter: S
Question
Suppose the dividends for the Seger Corporation over the past six years were $1.00, $1.08, $1.17, $1.25, $1.35, and $1.40, respectively. Compute the expected share price at the end of 2014 using the perpetual growth method. Assume the market risk premium is 7.5 percent, Treasury bills yield 3 percent, and the projected beta of the firm is 1.10. (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places. Omit the "$" sign in your response.) Need assistance with calculating the dividend growth rates
Explanation / Answer
Growth rate:
= ($1.40/$1)^(1/5)-1
= 6.96%
Required return (CAPM) = Rf+×Rp
Rf is risk free return
Rp is risk premium
= 3%+1.1×7.5%
= 11.25%
Stock price, P0 = D1÷(r-g)
D1 is next expected dividend
r is required return
g is growth rate
= $1.40×(1+6.96%)/(11.25%-6.96%)
= $34.91
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.