Maloney, Inc., has an odd dividend policy. The company has just paid a dividend
ID: 2757608 • Letter: M
Question
Maloney, Inc., has an odd dividend policy. The company has just paid a dividend of $2 per share and has announced that it will increase the dividend by $6 per share for each of the next five years, and then never pay another dividend. If you require a return of 10 percent on the company’s stock, how much will you pay for a share today? (Do not round intermediate calculations and round your answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.)
**I was going to use the most general equation for Stock Valuation: P0 = Dt + 1 / (R-g), but the two different share prices is throwing me off. Plus it can't be a Constant Growth question because they stop paying the dividend after a certain point, right? Can anyone walk me through this, please? Everything must be rounded to 2 decimal places.
Explanation / Answer
Share Price Today 71.50 Statement showing Cash flows Particulars Time PVF@10% Amount PV Cash Flows (Dividend) = 2+ 6 1.00 0.9091 8.00 7.27 Cash Flows (Dividend) = 8 + 6 2.00 0.8264 14.00 11.57 Cash Flows (Dividend) = 14+ 6 3.00 0.7513 20.00 15.03 Cash Flows (Dividend) = 20 +6 4.00 0.6830 26.00 17.76 Cash Flows (Dividend) = 26 + 6 5.00 0.6209 32.00 19.87 PV of Dividends or share Price 71.50
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.