Ted owns a bond which is callable in 2.5 years. The bond has a 6 percent coupon,
ID: 2757556 • Letter: T
Question
Ted owns a bond which is callable in 2.5 years. The bond has a 6 percent coupon, pays interest semiannually, has a par value of $1,000, and has a yield to call of 6.3 percent. What is the call premium if the bond currently sells for $1,044.54? Hint: Call premium is the difference between call price and par value.
A. $50
B. $60
C. $70
D. $75
E. $80
Cochran's Furniture Outlet is issuing 25-year, 9 percent callable bonds. These bonds are callable in 4 years with a call premium of $45. The bonds are being issued at par and pay interest semi-annually. What is the yield to call?
A. 9.94 percent
B. 10.72 percent
C. 11.00 percent
D. 11.47 percent
E. 12.08 percent
A 6 percent, semiannual coupon bond has a yield to maturity of 7.4 percent and a Macaulay duration of 5.7. The bond has a modified duration of _____ and will have a _____ percentage increase in price in response to a 25 basis point decrease in the yield to maturity.
A. 5.4829; 1.35
B. 5.4966; 1.32
C. 5.4966; 1.37
D. 5.3073; 1.33
E. 5.3073; 1.38
Explanation / Answer
Ted Details Years to call 2.50 Assume call value =C Market Price = 1,044.54 Yearly coupon 60 Yield to call 6.3% Yield to Call= [ Annual Inerest+(Call price-Market Price)/Years to call]/(Call Price+Market Price)/2 0.063=[60+(C-1044.54)/2.5]/(C+1044.54)/2 0.0315C+32.903=60+0.400C-417.82 C =1060.30 So Call premium is Call value-Par value= $ 60 Correct option is B Cochran's Furniture Details Amt Bond Par value 1,000 Bond Market Price 1,000 Years to call 4 Yearly coupon 90 Call Price 1,045 Yield to Call= [ Annual Inerest+(Call price-Market Price)/Years to call]/(Call Price+Market Price)/2 =[90+(1045-1000)/4]/(1000+1045)/2 YTC is close to 9.94% So correct optiob is A YTM = 7.40% Semi Annual YTM = 3.70% Macaulay's Duration 5.70 Normal Duration = Macaulay's Duration/(1+ YTM per coupon period) =5.7/1.037= 5.4966 % change in price=-Normal Duration*% change in interest Change in interest =25 basis point= 0.25% % Change in Price= -5.4966*0.25%= -1.37% So Option C is correct.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.