Sanborn Corp. is comparing two different capital structures. Plan I would result
ID: 2757044 • Letter: S
Question
Sanborn Corp. is comparing two different capital structures. Plan I would result in 8,000 shares of stock and $80,000 in debt. Plan II would result in 6,000 shares of stock and $120,000 in debt. The interest rate on the debt is 6 percent.
Ignoring taxes, compare both of these plans to an all-equity plan assuming that EBIT will be $50,000. The all-equity plan would result in 12,000 shares of stock outstanding. What is the EPS for each of these plans? (Do not round intermediate calculations and round your final answers to 2 decimal places (e.g., 32.16).)
In part (a), what are the break-even levels of EBIT for each plan as compared to that for an all-equity plan? (Do not round intermediate calculations.)
Ignoring taxes, at what level of EBIT will EPS be identical for Plans I and II? (Do not round intermediate calculations.)
Assuming that the corporate tax rate is 40 percent, what is the EPS of the firm? (Do not round intermediate calculations and round your final answers to 2 decimal places (e.g., 32.16).)
Assuming that the corporate tax rate is 40 percent, what are the break-even levels of EBIT for each plan as compared to that for an all-equity plan? (Do not round intermediate calculations.)
Assuming that the corporate tax rate is 40 percent, at what level of EBIT will EPS be identical for Plans I and II? (Do not round intermediate calculations.)
Ignoring taxes, compare both of these plans to an all-equity plan assuming that EBIT will be $50,000. The all-equity plan would result in 12,000 shares of stock outstanding. What is the EPS for each of these plans? (Do not round intermediate calculations and round your final answers to 2 decimal places (e.g., 32.16).)
Explanation / Answer
a.)
b.)
=x - 4800 / 8000 = 4.16= x=EBIT=$38,080
c.) level of EBIT will EPS be identical for Plans I and II = x -4800 / 8000 = x - 7200 / 6000
= 2000x = $28800000
=> x = EBIT = $14,400
d-1) EPS at tax rate at 40%
=50000 - 4800 * 0.60 / 8000 =$5.89
= 50000 - 7200 * 0.60 / 6000 = $7.61
=50000 / 12000 = $ 4.16
d-2)
=x - 4800(0.60) / 8000 = 4.16= x=EBIT=$30,400
d-3) EBIT be "x"
then, x - (4800 * 0.60) / 8000 = x - (7200 * 0.60) / 6000
x = EBIT = $8640
EPS Plan I = 50000 - 4800 /8000= $5.65 Plan II =50000 - 7200 / 6000 = $7.13 All equity =50000 / 12000= $4.16Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.