A bond has 4 years to maturity and $1,000 per value. The coupon rate is 16% and
ID: 2756874 • Letter: A
Question
A bond has 4 years to maturity and $1,000 per value. The coupon rate is 16% and interest is paid semiannually. If the current market price of the bond is $1, 193.90, and the yield to maturity will not change in the next 6 months, what will be the market price 6 after the next coupon payment is made? You purchased an annual interest coupon bond one year ago that had 6 years remaining to maturity at that time. The coupon interest rate was 10% and the par value was $1,000. At the time you purchased the bond, the yield to maturity was 8%. If you sold the bond after receiving the first interest payment and the yield to maturity continued to be 8%, find your annual total rate of return on holding the bond for that year. Calculate the duration of the following bond (coupon interest is paid annually).Explanation / Answer
11.
YTM = Interest / current market price *100
= 80 / 1193.90 *100
= 6.7 %
11. market price 6months from now after the next coupon payment is made =
= interest *PVF + par value *PVF
= 80* 4.133 + 1000*.743
= 1073.64
13. Duration = (1+Y)/y - [(1+y) + t(c-y) ] c [(1+y)t - 1] + y
= (1+0.05/0.05) - [(1+ 0.05) + 3 (0.07 - 0.05) / 0.07 [ (1.05)3 - 1 ] + 0.05
= 21 - 18.1867
= 2.81 years
Modified duration = D / (1+ y)
= 2.81 / (1 + 0.04)
= 2.7
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.