You are considering buying a bond issued by General Motors with exactly 5.5 year
ID: 2756779 • Letter: Y
Question
You are considering buying a bond issued by General Motors with exactly 5.5 years remaining to maturity that just paid a coupon yesterday. It rained on your paper this morning so you do not know what the coupon rate is. However you are able to see that the quoted price is listed as $105-20 and the annualized yield is 7%, with semi-annual compounding. If the coupon is paid semi-annually, what is the quoted annualized coupon rate? Show your work
There are 2 answers on Chegg. Which one is correct? Please provide answer in Essay Format of possible
Explanation / Answer
Calculation of Coupon rate :
Formula :
YTM = 2*(C + (F-P)/n) / ((F+P)/2)
YTM = Yield to maturity = 7% = 0.07
F= Face Value = $100
P = Price = $105.20
C= Semiannual Coupon payment = F * Annualized coupon rate /2
n = number of semiannual = 5.5 years * 2 = 11
Hence ,
0.07 = 2*(C + (100-105.20)/11) / ((100+105.20)/2)
0.07 = 2*(C -0.4727273) / 102.6
0.07*102.60 / 2 = (C -0.4727273)
3.591 = C -0.4727273
C = 4.0637
Hence ,
F * Annualized coupon rate /2 = 4.0637
100 * Annualized coupon rate = 4.0637*2
100 * Annualized coupon rate = 8.1274
Annualized coupon rate = 8.1274/100
Annualized coupon rate = 8.13%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.