The next two questions are based on the following information. Jane wants to set
ID: 2755665 • Letter: T
Question
The next two questions are based on the following information.
Jane wants to setup a photo shop. The cost to rent an office is $150 per week. The variable cost of making one photo is $20 and she can sell it for $50.
Question 1 of 2
Question 2 of 2
Question 1 of 2
5.0 Points Jane has to sell photos per week to break even. (Please only enter an integer and include no units.)Mark for Review What's This?
Question 2 of 2
5.0 Points If Jane sells 10 units, her profits would be dollars. (Please only enter an integer and include no units.)Mark for Review What's This?
Explanation / Answer
Question 1 of 2 ;- Jane has to sell photos per week to break even.
Contribution per photo = Selling price - Variable cost = $50 - $20 = $30
To break-even Total contribution = Fixed Cost
So, In the question, Fixed Cost = Rent of the office = $150 per week.
therefore, Jane has to sell photos per week to break even = $150 / $30 = 5
Question 2 of 2 :- If Jane sells 10 units, her profits would be dollars:
Profits = Total Contribution - Fixed Cost = $30 * 10 - $150 = $150
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.