Need to understand step by step on how to do the below: (Non Excel) Phillips Equ
ID: 2755658 • Letter: N
Question
Need to understand step by step on how to do the below: (Non Excel)
Phillips Equipment has 80,000 bonds outstanding that are selling at par. Bonds with similar characteristics are yielding 6.75 percent. The company also has 750,000 shares of 7 percent preferred stock and 2.5 million shares of common stock outstanding. The preferred stock sells for$53 a share. The common stock has a beta of 1.34 and sells for $42 a share. The U.S. Treasury bill is yielding 2.8 percent and the return on the market is 11.2 percent. The corporate tax rate is 38 percent. What is the firm's weighted average cost of capital?
Explanation / Answer
Weighted average cost of capital =
Cost of Bond + cost of preference shares + cost of common shares
Cost of equity = Rf + Beta (RM - RF)
2.8 + 1.34 (11.2 – 2.8)
2.8 + 11.26
14.056%
Cost of preference shares =
Let us take par value is Rs 100
7% is preference dividend
= 100 *0.07
= 7
Therefore cost of preference share is = 7/53 = 13.208
Cost of bonds = 6.75%
As of now we know about the cost of all the three ways of funds, Let us calculate total funds:
Bonds = 80,000 * 1000 ( par value is 1000)= 80 million
Preferred stock = 750,000 * 53
39,750,000= 39.75 million
Common stock = 2,500,000 * 42
105,000,000= 105 million
Therefore total capital= 224.75
Cost of capital = WACC= (105m/224.75m)(0.14056) = (39.75m/224.75m)(0.13208) + (80m/224.75m)(0.0675)(1-0.38)= 10.39%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.