Bennington Industrial Machines issued 138,000 zero coupon bonds seven years ago.
ID: 2755622 • Letter: B
Question
Bennington Industrial Machines issued 138,000 zero coupon bonds seven years ago. The bonds originally had 30 years to maturity with a yield to maturity of 6.8 percent. Interest rates have recently increased, and the bonds now have a yield to maturity of 8.4 percent.
If the company has a $45.3 million market value of equity, what weight should it use for debt when calculating the cost of capital? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 4 decimal places (e.g., 32.1616).)
Required:If the company has a $45.3 million market value of equity, what weight should it use for debt when calculating the cost of capital? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 4 decimal places (e.g., 32.1616).)
Explanation / Answer
Assumption
Face Value= 1000
So total face value= 138000*1000= $138000000
Market Value of debt= Face value/(1+YTM)^years till maturity
=138000000/(1+8.4%)^23
=21587661.31
=21.59 Million
Weight of debt= 21.59/(21.59+45.3)
Weight of debt=32.28%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.