Suppose an individual invests $38,000 in a load mutual fund for two years. The l
ID: 2755329 • Letter: S
Question
Suppose an individual invests $38,000 in a load mutual fund for two years. The load fee entails an up-front commission charge of 4.2 percent of the amount invested and is deducted from the original funds invested. In addition, annual fund operating expenses (or 12b-1 fees) are 0.73 percent. The annual fees are charged on the average net asset value invested in the fund and are recorded at the end of each year. Investments in the fund return 8 percent each year paid on the last day of the year. If the investor reinvests the annual returns paid on the investment, calculate the annual return on the mutual funds over the two-year investment period.Explanation / Answer
Effective amount invested = $38,000 * (1 - 4.2%)
= $36,404
Value of investment after 1 year = $36,404 * (1 + 8%) * (1 - 0.73%)
= $39,029.31
Value of investment after 2 years = $39,029.31 * (1 + 8%) * (1 - 0.73%)
= $41,843.95
Annual return = [($41,843.95 / $38,000)1/2 - 1] * 100%
= 4.94%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.