A parent holding company sells shares in its subsidiary such that the parent now
ID: 2755151 • Letter: A
Question
A parent holding company sells shares in its subsidiary such that the parent now owns only 65% of the subsidiary and, thus, the tax returns of the parent and its subsidiary can't be consolidated. The parent receives annual dividends from the subsidiary of $2,500,000. If the parent's marginal tax rate is 34% and if the exclusion on intercompany dividends is 70%, what is the effective tax rate on the intercompany dividends, and how much net dividends are received?
a)10.2%; $2,245,000
b)10.2%; $2,135,000
c)23.8%; $1,905,000
d)10.2%; $1,750,000
e)34.0%; $1,650,000
Explanation / Answer
Effective tax rate = (1 – Exclusion)(Tax rate)
= (1 – 0.70)(0.34) = 10.2%.
Net dividends = Gross dividends – Tax
= $2,500,000 – $2,500,000(1 – 0.70)(0.34)
= $2,500,000 – $255,000 = $2,245,000.
Hence Option a is correct
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.