Filer Manufacturing has 9 million shares of common stock outstanding. The curren
ID: 2755059 • Letter: F
Question
Filer Manufacturing has 9 million shares of common stock outstanding. The current share price is $81, and the book value per share is $8. Filer Manufacturing also has two bond issues outstanding. The first bond issue has a face value of $80 million, has a 10 percent coupon, and sells for 96 percent of par. The second issue has a face value of $50 million, has a 11 percent coupon, and sells for 104 percent of par. The first issue matures in 25 years, the second in 8 years. The most recent dividend was $5.3 and the dividend growth rate is 5 percent. Assume that the overall cost of debt is the weighted average of that implied by the two outstanding debt issues. Both bonds make semiannual payments. The tax rate is 35 percent.
Required: What is the company's WACC?Explanation / Answer
Cost of debt =
K =Nx2
BOND PRICE= [(Semi-annual Coupon)/(1 + YTM1/2)^k] + Par value/(1 + YTM1/2)^(Nx2)
k=1
K= 25x2
960 = [(10*1000/(100*2))/(1 + YTM1/200)^k] + 1000/(1 + YTM1/200)^25x2
k=1
YTM1 = 10.4536%
BOND PRICE= [(Semi-annual Coupon)/(1 + YTM/2)^k] + Par value/(1 + YTM/2)^(Nx2)
k=1
K= 8x2
1040= [(11*1000/(100*2))/(1 + YTM2/200)^k] + 1000/(1 + YTM2/200)^8x2
k=1
YTM2 = 10.2551%
Before tax cost of debt YTM = YTM1*(MV bond 1)/(MV bond 1+ MV bond 2) + YTM2*(MV bond 2)/(MV bond 1+ MV bond 2)
=10.4536*(80*.96 )/(80*0.96 + 50*1.04) + 10.2551(50*1.04)/(80*0.96 + 50*1.04) = 10.37346%
Cost of equity:
Price = recent dividend* ( 1 + growth rate )/( cost of equity - growth rate)
81 = 5.3 * (1 + .05)/(cost of equity - 0.05)
= 11.87%
MV of debt = (80*0.96 + 50*1.04) = 128.8
MV of equity = 81*9 = 729
WACC = wd(rd)(1 – T) + wc(rs) = 10.737*128.8*(1-.35)/(128.8+729)+11.87*729/(128.8+729) = 11.135%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.