5. David Livingston has bought a house for $250,000, of which $50,000 is the val
ID: 2754479 • Letter: 5
Question
5. David Livingston has bought a house for $250,000, of which $50,000 is the value of the land. Livingston expects that the value of the property will increase at the compound rate of 4% per year. He will rent the house for the next five years and then sell it. He will depreciate the house uniformly over 25 years. The income tax rate of Livingston is 30%, and the risk-adjusted discount rate is 12%. The annual expenses on the property (real estate taxes, maintenance, etc.) are $6000, realized at the end of each year. Find the amount of rent that Livingston must collect at the end of each year to break even.
Explanation / Answer
value of house = 350000-50000= 300,000
Depreciation = 300000/25=12000
Book value of the house at the end of 6 years = 300,000 - 6 * 12000=228000
Value of land after 6 years = 50000 * 1.04^6 = $63,265.95.
Let revenue be x
Free cash flow =( x-6000-12000) * (1-30%) + 12000= 0.7x - 600
for breakeven NPV =0
-350000 + (0.7x -600)/1.12 + (0.7x -600)/1.12^2 + (0.7x -600)/1.12^3 + (0.7x -600)/1.12^4 + (0.7x -600)/1.12^5 + (0.7x -600)/1.12^6 + 228000/1.12^6+ 63,265.95/1.12^6=0
x= $71,196.49
Rent = $71,196.49
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.