Your firm is contemplating the purchase of a new $610,000 computer-based order e
ID: 2754412 • Letter: Y
Question
Your firm is contemplating the purchase of a new $610,000 computer-based order entry system. The system will be depreciated straight-line to zero over its five-year life. It will be worth $66,000 at the end of that time. You will save $240,000 before taxes per year in order processing costs, and you will be able to reduce working capital by $81,000 (this is a one-time reduction). If the tax rate is 35 percent, what is the IRR for this project? (Do not round intermediate calculations. Enter your answer as a percent rounded to 2 decimal places, e.g., 32.16.)
What is the IRR?
Explanation / Answer
Calculation of annual net cash inflows:
Annual depreciation is 610,000 -66,000 /5 = $ 108,800
Net savings before taxes is 240,000
Net savings after taxes 240,000 ( 1- 0.35) = $ 156,000
Average net cash inflows 156,000 +108,800 = $ 264,800
Initial net investment is 610,000 -66,000 + 81,000 = $ 625,000
PV factor = Net investment in the project / average cash inflows = 625,000 / 194.080= 2.360
At 5 years, this PV factor corresponds to an IRR of approximately 31.5%
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.