The total market value of Okefenokee Real Estate Company\'s equity is $4 million
ID: 2754393 • Letter: T
Question
The total market value of Okefenokee Real Estate Company's equity is $4 million, and the total value of its debt is $1 million. The treasurer estimates that the beta of the stock currently is 1.0 and that the expected risk premium on the market is 11%. The Treasury bill rate is 3%. a. What is the required rate of return on Okefenokee stock? Required rate of return % b. What is the beta of the company’s existing portfolio of assets? The debt is perceived to be virtually risk-free. (Round your answer to 2 decimal places.) Weighted-average beta c. Estimate the weighted-average cost of capital assuming a tax rate of 20%. (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.) WACC % d. Estimate the discount rate for an expansion of the company’s present business. (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.) Discount rate % e. Suppose the company wants to diversify into the manufacture of rose-colored glasses. The beta of optical manufacturers with no debt outstanding is 1.0. What is the required rate of return on Okefenokee’s new venture? (You should assume that the risky project will not enable the firm to issue any additional debt.) Required rate of return %
Explanation / Answer
a)
Required rate of return = Risk free rate + (market risk premium)*beta
Required rate of return = 3 + 11*1
Required rate of return = 14%
b)
debt is perceived to be virtually risk-free
i.e Beta of Debt = 0
Beta of Equity = 1 (given)
Weighted-average beta = Beta of Equity*weight of Equity +,Beta of Debt*weight of Debt
Weighted-average beta = 1*4/(4+1) + 0*1/(4+1)
Weighted-average beta = 0.80
c)
weighted-average cost of capital = Risk free rate + (market risk premium)*beta
weighted-average cost of capital = 3 + 11*0.8
weighted-average cost of capital = 11.80%
d)
Discount rate = 11.80%
e)
Required rate of return = Risk free rate + (market risk premium)*beta
Required rate of return = 3 + 11*1
Required rate of return = 14%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.