Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The Presley Corporation is about to go public. It currently has aftertax earning

ID: 2754014 • Letter: T

Question

The Presley Corporation is about to go public. It currently has aftertax earnings of $7,200,000 and 2,100,000 shares are owned by the present stockholders (the Presley family). The new public issue will represent 800,000 new shares. The new shares will be priced to the public at $25 per share, with a 5 percent spread on the offering price. There will also be $260,000 in out-of-pocket costs to the corporation. a. Compute the net proceeds to the Presley Corporation. b. Compute the earnings per share immediately before the stock issue. c. Compute the earnings per share immediately after the stock issue. d. Determine what rate of return must be earned on the net proceeds to the corporation so there will not be a dilution in earnings per share during the year of going public. e. Determine what rate of return must be earned on the proceeds to the corporation so there will be a 5 percent increase in earnings per share during the year of going public.

Explanation / Answer

(‘a) Net Proceeds to the Presley Corporation-

Public Price= $ 25

Spread % = 5 % of Public Price

Proceeds after Spread = 23.75 ($ 25 x 95 %)

No of shares issued

800,000

Net Issue Price

23.75

Net Proceeds from Public

19,000,000

Less: Out of pocket cost

260,000

Net Proceeds to Corporation

18,740,000

(‘b) Earnings per share before New Issue

= Earnings after tax / Number of shares outstanding

= 7200,000/2100,000

Earnings per share= $3.43

(‘C) Earnings per share after New Issue

= Earnings after tax / Number of shares outstanding

= 7200,000/(2100,000+800,000)

Earnings per share= $2.48

(‘d) Earnings before issue = 3.43

Earnings after issue = 2.48

Dilution = 0.95

Therefore to maintain the same earnings of $ 3.43 corporation after tax earnings Required

Required after tax earnings = 2900,000 share x 3.43

Required earnings = 9947,000

Existing Earning= $7200,000

Increase in earnings required = $2747,000

Net Proceeds = $ 18740,000

Rate of return required = 2747,000/18740,000

Rate of return required = 14.66 %

(‘e)

Existing earnings per share

3.43

Increase in earnings required

5 %

Required Earnings per share

3.60 (3.43 x 1.05)

Total Earnings Required

10440,000

Existing Earnings

7200,000

Additional earnings required

3240,000

Rate of return on new proceeds

3240,000/18740,000

Rate of return

17.29 %

No of shares issued

800,000

Net Issue Price

23.75

Net Proceeds from Public

19,000,000

Less: Out of pocket cost

260,000

Net Proceeds to Corporation

18,740,000

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote