A proposed project has fixed costs of $74,000 per year. The operating cash flow
ID: 2753766 • Letter: A
Question
A proposed project has fixed costs of $74,000 per year. The operating cash flow at 8,000 units is $93,400. Ignoring the effect of taxes, what is the degree of operating leverage? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 4 decimal places, e.g., 32.1616.)
If units sold rise from 8,000 to 8,500, what will be the new operating cash flow? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.)
What is the new degree of operating leverage? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 4 decimal places, e.g., 32.1616.)
Degree of operating leverage
Explanation / Answer
Contibution = EBIT + Fixed cost
= 93400 + 74000
= 167400
Operating leverage = Contibution/EBIT = 167400/93400 = 1.79
At the level of 8500
Contribution at 8000 = 167400
Contibution at 8500 = (167400/8000)x8500 = 177862.50
Operating cash flow = 177862.50 - 74000
= 103862.50
New degre of operating leverage = 177862.50/103862 = 1.71
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.