The treasurer of a large corporation wants to invest $13 million in excess short
ID: 2753442 • Letter: T
Question
The treasurer of a large corporation wants to invest $13 million in excess short-term cash in a particular money market investment. The prospectus quotes the instrument at a true yield of 6.37 percent; that is, the EAR for this investment is 6.37 percent. However, the treasurer wants to know the money market yield on this instrument to make it comparable to the T-bills and CDs she has already bought. If the term of the instrument is 86 days, what are the bond equivalent and discount yields on this investment?
Explanation / Answer
EAR = {1+ (APR*86/365)}365/86
1.0637 = {1+ (APR*86/365)}365/86
APR = 0.0622 = 6.22%
Bond Equivalent yield = APR = 6.22%
Discount yield = [360(.0622)]/[365 + (86)(.0622)] = 0.0605 = 6.05%
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.