Stock A has a beta of .6, and investors expect it to return 5%. Stock B has a be
ID: 2753076 • Letter: S
Question
Stock A has a beta of .6, and investors expect it to return 5%. Stock B has a beta of 1.4, and investors expect it to return 7%. Use the CAPM to find the expected rate of return on market and the market risk premium. (Do not round intermediate calculations. Round your answers to 1 decimal place.)
Please show all work
Stock A has a beta of .6, and investors expect it to return 5%. Stock B has a beta of 1.4, and investors expect it to return 7%. Use the CAPM to find the expected rate of return on market and the market risk premium. (Do not round intermediate calculations. Round your answers to 1 decimal place.)
Please show all work
Explanation / Answer
Using CAPM model,
Expected return = Risk free return + (Beta*Market risk premium)
For stock A,
0.05 = Risk free return + (0.6*Market risk premium)
Risk free return = 0.05 - (0.6*Market risk premium)
For stock B,
0.07 = Risk free return + (1.4*Market risk premium)
Risk free return = 0.07 - (1.4*Market risk premium)
Comparing both equations,
0.05 - (0.6*Market risk premium) = 0.07 - (1.4*Market risk premium)
Market risk premium = 0.02 / 0.8 = 0.025 = 2.5%
Risk free return = 0.07 - (1.4*Market risk premium) = 0.07 - (1.4*0.025) = 0.105 = 10.5%
Expected return on market = Risk free return + Market risk premium = 2.5% + 10.5% = 13%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.