Wettway Sailboat Corporation is considering whether to launch its new Margo-clas
ID: 2752793 • Letter: W
Question
Wettway Sailboat Corporation is considering whether to launch its new Margo-class sailboat. The selling price will be $32,000 per boat. The variable costs will be about half that, or $16,000 per boat, and fixed costs will be $500,000 per year.
The Base Case: The total investment needed to undertake the project is $2,600,000. This amount will be depreciated straight-line to zero over the five-year life of the equipment. The salvage value is zero, and there are no working capital consequences. Wettway has a 12 percent required return on new projects.
Use the above expression to find cash, accounting and financial break-even points for Wettway Sailboat. Assume a tax rate of 38 percent. (Do not round intermediate calculations and round your answers to 2 decimal places, e.g., 32.16)
Explanation / Answer
Cash break-even = Fixed Cost/(P-v)
Cash break-even = 500000/(32000-16000)
Cash break-even = 31.25 Units
Annual Depreciation = (Cost - salvage value)/useful life
Annual Depreciation = (2600000-0)/5
Annual Depreciation = 520000
Accounting break-even = (Fixed Cost+Annual Depreciation)/(P-v)
Accounting break-even = (500000 + 520000)/(32000-16000)
Accounting break-even = 63.75 units
Financial break-even
PV of cash outflow = PV of cash inflow
2600000 = ((32000-16000)*Q*(1-38%)) + 520000*38%)*PVIFA(12%,5)
2600000 = (9920Q + 197600 )*3.604776
Q = (2600000/3.604776 - 197600)/9920
Q = 52.79 Units
Financial break-even = 52.79 Units
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.