Selected financial data from the June 30 year-end statements of Safford Company
ID: 2752342 • Letter: S
Question
Selected financial data from the June 30 year-end statements of Safford Company are given below:
Total assets at the beginning of the year were $5,000,000; total stockholders’ equity was $2,500,000. The company’s tax rate is 35%.
Compute the return on total assets. (Round your percentage answer to 1 decimal place (i.e., 0.1234 should be entered as 12.3).)
Compute the return on equity. (Round your percentage answer to 1 decimal place (i.e., 0.1234 should be entered as 12.3).)
Selected financial data from the June 30 year-end statements of Safford Company are given below:
Explanation / Answer
Return on Total Assets = EBIT / Total Assets where EBIT = Net Income + Interest Expense + Taxes
Net Profit = $450,000
Interest Expense = $52,200
Tax Rate = 35%
Hence Tax Amount = 35% of Profit Before Tax
Net Profit = (100% - 35%) of Profit Before Tax
Hence Profit Before Tax = Net Profit / 65% = 450,000/0.65 = $ 692,307.69
EBIT = Net Income + Taxes + Interest Expense = Profit Before Tax + Interest Expense = 692,307.69 + 52,200 = $ 744,507.69
Hence Return on Total Assets = 744,507.69 / 5,200,000 = 14.3%
Return on Equity = Net Profit / Total Shareholder Equity
Net Profit = $450,000
Total Shareholder Equity = $2,700,000
Hence Return on Equity = 450,000 / 2,700,000 = 16.7%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.