You are evaluating a project for The Tiff-any golf club, guaranteed to correct t
ID: 2752022 • Letter: Y
Question
You are evaluating a project for The Tiff-any golf club, guaranteed to correct that nasty slice. You estimate the sales price of The Tiff-any to be $400 per unit and sales volume to be 1,000 units in year 1; 1,500 units in year 2; and 1,325 units in year 3. The project has a 3-year life. Variable costs amount to $225 per unit and fixed costs are $100,000 per year. The project requires an initial investment of $165,000 in assets, which will be depreciated straight-line to zero over the 3-year project life. The actual market value of these assets at the end of year 3 is expected to be $35,000. NWC requirements at the beginning of each year will be approximately 20 percent of the projected sales during the coming year. The tax rate is 34 percent and the required return on the project is 10 percent.
What is the operating cash flow for the project in year 2?
Explanation / Answer
Operating Cash flows before depreciation (post tax) per year:
Year 1 = [1000 units x (400 - 225) - 100000] x (1-0.34) = $49500
Year 2 = [1500 units x (400 - 225) - 100000] x (1-0.34) = $107250
Year 3 = [1325 units x (400 - 225) - 100000] x (1-0.34) = $87038
Tax Saving on depreciation per year = (165000 / 3) x 0.34 = $18700
Cash inflows per year :
Year 1 = 49500 + 18700 = $68200
Year 2 = 107250 + 18700 = $125950
Year 3 = 87038 + 18700 = $105738
Present Value of Operating Cash Inflows per year:
Year 1 = 68200 x 0.909 = $61994
Year 2 = 125950 x 0.826 = $104035
Year 3 = 105738 x 0.751 = $79409
Present Value of Cash ouflows:
Year 0 = 165000 + (400000x20%) = $245000
Year 1 = [600000x 20%] x 0.909 = $109080
Year 2 = [530000x 20%] x 0.826 = $87556
Reversal of NWC:
Year 3 = [400000x20%] + [600000x20%] + [530000x20%] = $306000
Present Value of Reversal of NWC = 306000 x 0.751 = $229806
Scrap Value Net of Tax (Present Value)
Year 3 = 35000 (1-0.34) = $23100
Present Value of Cash inflows = 61994 + 104035 + 79409 + 229806 + 23100
= $498344
Present Value of Cash outflows = 245000 + 109080 + 87556
= $441636
NPV = Present Value of Cash inflows - Present Value of Cash outflows
= 498344 - 441636
= $56708
The project is feasible as the NOV is positive.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.