A Corporate Bond with 10% Coupon Rate and remaining maturity of 6 years is curre
ID: 2751257 • Letter: A
Question
A Corporate Bond with 10% Coupon Rate and remaining maturity of 6 years is currently selling for $ 1,130. This is a Callable Bond in 2 years time. If called the issuer will pay the face value of Bond, $1,000, plus 10% of the face value. Your best friend wants to buy this Bond and plans to hold it for 3 years at the end of which he would sell it for $1,050. Various calculated Bond Yields are listed as Answer along with name of each type of yield as questions. Your task is to match the appropriate Answer with Question.
Yield to Maturity (YTM)=? Yield to Call (YTC)=? Yield to Holding Period (YTH)=? Curr Yield =?
A. 7.90% B. 6.68% C. 5.45% D. 8.85%
Explanation / Answer
Yield to maturity = 8.85%
Yield to call = 7.90%
Yield to holding period = 6.68%
Current yield = 5.45%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.