The Trektronics store begins each week with 460 phasers in stock. This stock is
ID: 2750904 • Letter: T
Question
The Trektronics store begins each week with 460 phasers in stock. This stock is depleted each week and reordered. The carrying cost per phaser is $41 per year and the fixed order cost is $84.
What is the economic order quantity? (Do not round intermediate calculations and round your answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.)
The Trektronics store begins each week with 460 phasers in stock. This stock is depleted each week and reordered. The carrying cost per phaser is $41 per year and the fixed order cost is $84.
Explanation / Answer
1. Carrying costs = Average inventory * Cost of carrying per unit
Carrying costs = (460/2)($41) = $9,430
2. Restocking cost = Fixed order cost * Number of weeks
Restocking cost = $84 * 52 weeks = $4,368
This cost is per year basis
3. Economic order quantity can be calculated as follows
EOQ = [(2T × F)/CC]1/2
EOQ = [(2 * 460 * 52 * $84) / $41]1/2 = 313.07 units
4. The company should decrease its current order quantity from 460 to EOQ units
5. Number of orders can be calculated as follows
Orders per year = Annual demand/EOQ = [460 * 52]/313.07 units = 76.40 order per year
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.