Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

You purchased 1000 shares of stock in Cumberland Software for $3 per share on Ja

ID: 2750479 • Letter: Y

Question

You purchased 1000 shares of stock in Cumberland Software for $3 per share on January 1, 2006. Over the next four years you received 7 cents per share annually in dividends. On December 31, 2009 you sell all your shares of Cumberland Software for $16.50 per share. Brokerage commissions are 4% of the total transaction value when buying and selling. Now, determine your net return (after taxes and inflation) on Cumberland Software. Assume a marginal tax rate of 31% and a rate of inflation over the four year period of 3.75% per year. (A 31% marginal tax bracket consumer would be taxed 15% for both dividends and capital gains.)

Explanation / Answer

Purchase Price on January 1, 2006 = $ 3

Number of Shares purchased = 1000

Annual Dividends received = $ 0.07 per share

Sale Price of Shares on 31st December 2009 = $ 16.50

Tax rate on dividends and Capital Gains = 15%

Inflation rate = 3.75% per annum

Brokerage commission = 4% of total transaction value

Net Purchase Value = No of Shares * Purchase Price + (No of shares *Purchase price)*brokerage

Net Purchase value = 1000 * 3 + (1000*3)*4% = 3000 + 120 = $ 3120

Annual Dividend amount received   = (Number of Shares * Dividend per share) * (1-Tax rate)

                                                                = (1000 * 0.07) * (1-0.15) = 70 * 0.85 = $ 59.50

Total Dividend received = $ 59.50 * 4 = $ 238

Net Sales Value = (Number of Shares * Sale Price) – (Number of Shares * sales price)*brokerage

                             = (1000 * 16.50) – (1000*16.50)*0.04

                             = 16500 – 660

                             = $ 15840

Capital gains tax payable   = (Net Sales Value – Net Purchase value) * Tax rate   

                                               = ($ 15840 - $3120) * 0.15

                                               = $ 1908

Net after tax sales value received =$ 15840 - $ 1908 = $ 13932

Net return   =     ((Net after tax sales value - Net purchase price) + Total after tax dividend received) / Net Purchase price

Net return = (($13932 - $ 3120) + $ 238) / $ 3120

                     = ($10812 + $238)/$3120 = $11050/$3120

                     = 3.54166667

Net inflation and tax adjusted return =    [Net return/(1+inflation rate)^4] – 1

                                                                    = [3.54166667/(1+0.0375)^4] – 1

                                                                     = [3.54166667/1.158650415] – 1

                                                             = 3.056717212 – 1 = 2.056717212 or 205.67% (rounded off)

Annual inflation and tax adjusted return = (3.056717212)^(1/4)-1 = 1.32225-1

                                                                           = 0.32225 or 32.23%

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote