Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The Treasury bill rate is 5% and the market risk premium is 8%. What are the pro

ID: 2750389 • Letter: T

Question

The Treasury bill rate is 5% and the market risk premium is 8%.

What are the project costs of capital for new ventures with betas of .45 and 1.45? (Do not round intermediate calculations. Round your answers to 2 decimal places.)

Which of the following capital investments have positive NPVs? (You may select more than one answer. Single click the box with the question mark to produce a check mark for a correct answer and double click the box with the question mark to empty the box for a wrong answer.)

The Treasury bill rate is 5% and the market risk premium is 8%.

Explanation / Answer

Cost of Capital = Risk Free Return + Beta * Market Risk Premium

a. At beta = 0.45, Cost of Capital = 5 + 0.45*8 = 8.6%

At beta = 1.45, Cost of Capital = 5 + 1.45*8 = 16.6%

b. NPV would be positive when Cost of Capital < Internal Rate of Return.

So NPV would be positive in Project P, Q, R & S.

Project Beta Cost of Capital Internal Rate of Return P 0.7 10.6 12 Q 0 5 8 R 1 13 14 S 0.1 5.8 9 T 1.1 13.8 13
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote