Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

You must evaluate a proposed spectrometer for the R&D department. The base price

ID: 2750116 • Letter: Y

Question

You must evaluate a proposed spectrometer for the R&D department. The base price is $160,000, and it would cost another $24,000 to modify the equipment for special use by the firm. The equipment falls into the MACRS 3-year class and would be sold after 3 years for $72,000. The applicable depreciation rates are 33%, 45%, 15%, and 7%. The equipment would require an $8,000 increase in net operating working capital (spare parts inventory). The project would have no effect on revenues, but it should save the firm $76,000 per year in before-tax labor costs. The firm's marginal federal-plus-state tax rate is 40%.

What is the initial investment outlay for the spectrometer, that is, what is the Year 0 project cash flow? Round your answer to the nearest cent.
$  

What are the project's annual cash flows in Years 1, 2, and 3? Round your answers to the nearest cent.
in Year 1 $  
in Year 2 $  
in Year 3 $  

Explanation / Answer

Base Price of Spectrometer                                 = $ 160,000

Cost of Modification                                               = $ 24,000

Increase in Net operating working capital          = $   8,000

Initial investment outlay / Year 0 cash flow       = $ 160,000 + $ 24,000 + $ 8,000 = $ 192,000

Calculation of annual cash flows in years 1,2 and 3

Total cost of spectrometer = Base Price + cost of modification = $ 160,000 + $ 24,000 = $ 184,000

Applicable depreciation rates = 33% for first year, 45% for Second year, 15% for third year

Depreciation for year 1 = $ 184,000 * 33% = $ 60,720

Depreciation for year 2 = $ 184,000 * 45% = $ 82,800

Depreciation for year 3 = $ 184,000 * 15% = $ 27,600

Tax rate = 40%

Year 1

Year 2

Year 3

Savings in Labour costs

$76,000

$ 76,000

$ 76,000

Less: Depreciaiton

$ 60,720

$ 82,800

$ 27,600

Incremental EBIT

$ 15,280

-$6,800

$ 48,400

Tax on incremental EBIT at 40%

$ 6,112

0

$ 19,360

Incremental net flow

$ 9,168

-$6,800

$ 29,040

Add Depreciation

$ 60,720

$ 82,800

$ 27,600

Salvage Value

$ 72,000

Annual Cash Flow (Incremental net flow + Depreciation + salvage value)

$ 69,888

$ 76,000

$ 128,640

Year 1

Year 2

Year 3

Savings in Labour costs

$76,000

$ 76,000

$ 76,000

Less: Depreciaiton

$ 60,720

$ 82,800

$ 27,600

Incremental EBIT

$ 15,280

-$6,800

$ 48,400

Tax on incremental EBIT at 40%

$ 6,112

0

$ 19,360

Incremental net flow

$ 9,168

-$6,800

$ 29,040

Add Depreciation

$ 60,720

$ 82,800

$ 27,600

Salvage Value

$ 72,000

Annual Cash Flow (Incremental net flow + Depreciation + salvage value)

$ 69,888

$ 76,000

$ 128,640

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote