A privately held corporation wishes to estimate its cost of equity. The firm has
ID: 2749351 • Letter: A
Question
A privately held corporation wishes to estimate its cost of equity.
The firm has a target debt-to-equity ratio of 0.5 and the marginal tax rate is 35%.
The yield on 10 year U.S. Treasury securities is 4% and the expected market risk premium is 6%.
It has identified 3 pure play firms with the following equity betas and debt-to-equity rations:
Firm .......... Beta ........ D/E Ratio
A ............... 1.8 ............ 0.6
B ............... 1.2 ............ 0.4
C .............. 2.1 ............ 0.8 .
What is the firm's estimated equity beta (levered beta)? .
A. 1.60
B. 1.40
C. 1.21
D. 1.70
E. 1.51
Explanation / Answer
Unlevered Beta A = Levered Beta / (1 + ((1 – Tax Rate) x (Debt/Equity)))
= 1.8/(1+(1-0.35)*(0.6))) = 1.2949
Unlevered Beta B = Levered Beta / (1 + ((1 – Tax Rate) x (Debt/Equity)))
= 1.2/(1+(1-0.35)*(0.4))) = .95238
Unlevered Beta C = Levered Beta / (1 + ((1 – Tax Rate) x (Debt/Equity)))
= 2.1/(1+(1-0.35)*(0.8))) = 1.38147
Average unlevered beta for the industry = (Unlevered Beta A+Unlevered Beta B+Unlevered Beta C)/3
= (1.38147+.95238+1.2949)/3 = 1.2096
Firms levered beta =
Unlevered Beta x (1 + ((1 – Tax Rate) x (Debt/Equity)))
=1.2096*(1+(1-0.35)*(.5)) = 1.602
cost of equity = risk-free rate + beta * (market risk premium) = 4+1.602*6 = 13.612%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.