Evil Pop, Inc., has an average collection period of 50 days. Its average daily i
ID: 2749224 • Letter: E
Question
Evil Pop, Inc., has an average collection period of 50 days. Its average daily investment in receivables is $44,300. Assume 365 days per year.
What is the receivables turnover? (Do not round intermediate calculations and round your answer to 4 decimal places, e.g., 32.1616.)
What are annual credit sales? (Do not round intermediate calculations and round your answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.)
Evil Pop, Inc., has an average collection period of 50 days. Its average daily investment in receivables is $44,300. Assume 365 days per year.
Explanation / Answer
Accounts receivables turnover:
= Net credit sales÷Average accounts receivable
= $44,300×365÷$44,300×50
= 7.3 times
Annual credit sales:
= $44,300×365
= $16,169,500
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.