The Trektronics store begins each week with 340 phasers in stock. This stock is
ID: 2748994 • Letter: T
Question
The Trektronics store begins each week with 340 phasers in stock. This stock is depleted each week and reordered. The carrying cost per phaser is $29 per year and the fixed order cost is $66. What are the current total carrying costs? (Do not round intermediate calculations.) What are the current restocking costs? (Do not round intermediate calculations.) What is the economic order quantity? (Do not round intermediate calculations and round your answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.) Should Trektronics increase or decrease its order size? How many orders per year will Tektronics place under the new policy? (Do not round intermediate calculations and round your answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.)Explanation / Answer
Carrying costs:
= 340×$29×0.5
= $4,930
Restocking costs:
= $66×52
= $3,432
Economic ordering quantity:
= (2×Annual requirement×buying cost per order÷Carrying cost per unit)^(1÷2)
= (2×340×52×$66÷$29)^(1÷2)
= 283.68 units per order
Trektronics should decrease order size.
Orders under new policy:
= 340×52÷283.68
= 62.32 orders
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.