Stock in Dragula Industries has a beta of 1.3. The market risk premium is 6 perc
ID: 2748768 • Letter: S
Question
Stock in Dragula Industries has a beta of 1.3. The market risk premium is 6 percent, and T-bills are currently yielding 5.00 percent. The company’s most recent dividend was $2.00 per share, and dividends are expected to grow at a 8.0 percent annual rate indefinitely.
If the stock sells for $36 per share, what is your best estimate of the company’s cost of equity? (Do not round intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
If the stock sells for $36 per share, what is your best estimate of the company’s cost of equity? (Do not round intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
Explanation / Answer
Expected return = Rf+×Rp
Rf is risk free return
Rp is risk premium
= 5%+1.3×6%
= 12.8%
Stock price = D1÷(r-g)
D1 is next expected dividend
r is required return
g is growth rate
$36 = $2×(1+8%)÷(r-8%)
Required return = 14%
Best estimate = (14%+12.8%)÷2
= 13.4%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.