Organic Produce Corporation has 7.9 million shares of common stock outstanding,
ID: 2747667 • Letter: O
Question
Organic Produce Corporation has 7.9 million shares of common stock outstanding, 540,000 shares of 7.4 percent preferred stock outstanding, and 179,000 of 8.6 percent semiannual bonds outstanding, par value $1,000 each. The common stock currently sells for $64.40 per share and has a beta of 1.24, the preferred stock currently sells for $107.60 per share, and the bonds have 13 years to maturity and sell for 94 percent of par. The market risk premium is 7 percent, T-bills are yielding 5.7 percent, and the firm’s tax rate is 35 percent.
Required: (a) What is the firm's market value capital structure?
Market value weight of debt:
Market value weight of preferred stock:
Market value weight of equity:
(b) If the firm is evaluating a new investment project that has the same risk as the firm’s typical project, what rate should the firm use to discount the project’s cash flows?
Weighted average cost of capital %:
Explanation / Answer
# Amount per unit Market Value Weight Cost WACC a b c = a*b d = c / $735,124,000 e d*e Debt 179000 $940.00 $168,260,000.00 22.89% 6.12% 1.40% Preferred Stock 540000 $107.60 $58,104,000.00 7.90% 6.88% 0.54% Common Stock 7900000 $64.40 $508,760,000.00 69.21% 14.38% 9.95% Market Value of Capital Structure $735,124,000.00 11.90% Cost of Equity As per CAPM, Re = Risk Free rate of return + Market Risk Premium *Beta = 5.7% + 7% * 1.24 = 14.38% Cost of Preferred Stock = 7.4 / 107.60 = 6.88% Price of Bond = [C [1 - (1+r)^-2t] / r] + [F / (1+r)^2t] C - Coupon Payment @ 8.6% semi annually = $43 each period r - YTM = ? F - Face Value = $1000 t - Years = 13 Price = $940 940 = [43 * [1 - (1+r^-26)/r] + [1000 / 1+r^26] Since price of bond is less than face value yield is more than coupon rate At r = 10% Price = [43 * [1 - (1.05^-26)/0.05] + [1000 / 1.05^26] = 618.133 + 281.2407 = 899.37 At r = 9% Price = [43 * [1 - (1.045^-26)/0.045] + [1000 / 1.045^26] = 651.3043 + 318.4025 = 969.71 By Interpolating, YTM = 2* [4.5% + {(940 - 969.71) / (899.37 - 969.71)}*(5-4.5)%] = 2* [4.5% + 29.71/70.33 * 0.5%] = 2 * (4.5% + 0.21%) = 9.42% After tax cost of debt = 9.42% * (1-0.35) = 6.12% WACC - 11.90% (as calculated above) This rate should be used to evaluate projects for discounting cash flows
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.