26) The demand for a particular part called SKU 005 is 1,500 units a year. The c
ID: 2747309 • Letter: 2
Question
26) The demand for a particular part called SKU 005 is 1,500 units a year. The cost of one SKU 005 is $50.00. It costs $60.00 to place an order for SKU 005, and the user of SKU 005 has a per year inventory carrying cost of 25% of unit cost. Assume 250 working days in the year where SKU 005 is used.
a. What is the combined annual holding and ordering cost of an order size of 200 units for SKU 005?
b. How many of SKU 005 should be ordered, to minimize combined ordering and holding costs?
c. The vendor who sells SKU 005 has just offered a 5% discount for orders of 500 or more. Now how many should be ordered?
d. Once the purchasing manager for SKU 005 places an order, the vendor requires 5 working days to deliver that order. What should be the purchasing manager’s reorder point?
Explanation / Answer
D=1500
Co=60
Cc=25%*50=12.5
a) TC=D*Co/Q+Q*Cc/2 +PD=1500*60/200 +200*12.5/2 +1500*50=76700
b)EOQ= Sqrt(2*D*Co/Cc)= Sqrt(2*1500*60/12.5)=120
c)500 units should be ordered
At EOQ of 120 units Total Cost=1500*60/120 +120*12.5/2 +1500*50=76500
d) Reorder point=Daily Demand* Lead Time=(1500/250)*5=30
Order Size Total Cost 500 74435 501 74441.13 502 74447.26Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.