Redfilm records and a movie studio have decided to sign a revenue sharing contra
ID: 2747011 • Letter: R
Question
Redfilm records and a movie studio have decided to sign a revenue sharing contract for CDs. Each CD costs the studio $3 to produce. The CD will be sold to Redfilm for $4. Redfilm in turn prices a CD at $ 15 and forecasts demand to be normally distributed, with a mean of 4,000 and a standard deviation of 1,000. Redfilm will share 30% of the revenue with the studio, keeping 70% for itself. Any unsold CDs are disconnected to $1.0, and all sell at this price.
1-How many CDs should Redfilm order?
2-How many CD~s dose Redfilm expect to sell at a discount?
3-What is the profit that Redfilm except to make?
4-If Redfilm also needs to share the revenue from the discounted sale with the studio, how many CDs should Redfilm order?
Explanation / Answer
Profit of sold CD=15-4=$11
Loss on unsold CD=4-1=$3
Assuming Red film forecast the demand with 95% confidence
For 95% confidence z=1.64 standard deviation
Thus Expected demand=Mean-1.64*standard deviation=4000-1.64*1000=2360
Redfilm should order 2360 CD with 95% confidence to sell
There is 5% probability that CD will not be sold (As confidence level is 95%)
Thus the number of CD redfilm expect to sell at discount=5%*2360=118
Expected Profit =0.7*2360*11*0.95+2360*(-3)*0.05=$16909.4
If redfilm expect to share the discounted sale with studio then
Expected Profit =0.7*(2360*11*0.95+2360*(-3)*0.05)=$ 17015.6
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.