Santa Claus Enterprises has 87,000 shares of common stock outstanding at a curre
ID: 2745690 • Letter: S
Question
Santa Claus Enterprises has 87,000 shares of common stock outstanding at a current price of $39 a share. The firm also has two bond issues outstanding. The first bond issue has a total face value of $230,000, pays 7.1 percent interest annually, and currently sells for 103.1 percent of face value. The second bond issue consists of 5,000 bonds that are selling for $887 each. These bonds pay 6.5 percent interest annually and mature in eight years. The tax rate is 35 percent. What is the capital structure weight of the firm's debt?
51.39 percent
71.86 percent
60.52 percent
55.50 percent
57.93 percent
Explanation / Answer
Value of Common stock = 87000 *39 = 3,393,000
Value of bond 1 = 230,000 * 103.1% = 237,130
Value of bond 2 = 5000 * 887 = 4,435,000
Total capital = 8,065,130
Total bond value = 4,435,000+ 237,130 = 4672130
Weight of debt = 4,672,130 / 8,065,130 = 57.93%
correct option is "E" -57.93%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.