Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Filer Manufacturing has 4 million shares of common stock outstanding. The curren

ID: 2745037 • Letter: F

Question

Filer Manufacturing has 4 million shares of common stock outstanding. The current share price is $70, and the book value per share is $5. The company also has two bond issues outstanding. The first bond issue has a face value $60 million, a coupon of 5 percent, and sells for 95 percent of par. The second issue has a face value of $40 million, a coupon of 6 percent, and sells for 104 percent of par. The first issue matures in 20 years, the second in 4 years. a. What are the company's capital structure weights on a book value basis? (Do not round intermediate calculations and round your answers to 4 decimal places, e.g., 32.1616.)

Equity / Value __________

Debt / Value ___________

b. What are the company's capital structure weights on a market value basis? (Do not round intermediate calculations and round your answers to 4 decimal places, e.g., 32.1616.)

Equity / Value ____________

Debt / Value ______________

Explanation / Answer

a. Book Value Basis.

Book Value of Equity = book value per share*No of common stock outstanding

Book Value of Equity = $5 per share * 4 million shares

Book Value of Equity = $ 20 Million

Book Value of Debt = Book Value of 1st Issue + Book Value of 2nd Issue

Book Value of Debt = 60 million + 40 million

Book Value of Debt = $ 100 Million

Equity / Value = Equity/(Equity + Debt)

Equity / Value = 20 million /(20 M+100 M)

Equity / Value = 0.1667

Debt / Value = Debt/(Equity + Debt)

Debt / Value = 100 M /(20M+100M)

Debt / Value = 0.8333

b. Market value Basis.

Market Value of Equity = Market value per share*No of common stock outstanding

Market Value of Equity = $70 per share * 4 Million shares

Market Value of Equity = $ 280 Million

Market Value of Debt = Market Value of 1st Issue + Market Value of 2nd Issue

Market Value of Debt = 60 M *95% + 40 M*104%

Market Value of Debt = $ 98.60 Million

Equity / Value = Equity/(Equity + Debt)

Equity / Value = 280M/(280M+98.60M)

Equity / Value = 0.7396

Debt / Value = Debt/(Equity + Debt)

Debt / Value = 98.6M/(280M+98.6M)

Debt / Value = 0.2604

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote